Η Κωνσταντίνα Θεοφανοπούλου γράφει στο culturenow.gr για το "Χασέπ" (Θράκα) του Αρτέμη Μαυρομμάτη
Για το μυθιστόρημα "Ο τελευταίος αριθμός" (Θρακα) του Βάιου Κουτριντζε, από τον μετρ της επιστημονικής φαντασίας στη Λάρισα Θανάση Μάργαρη, στη Larissanet.
Η Χρύσα Φάντη γράφει στη bookpress.gr για το «Μια τρυφερή καρδιά στο βάθος – Και άλλες ιστορίες» (εκδ. Θράκα, 2018) της Χαράς Νικολακοπούλου
Η Διώνη Δημητριάδου γράφει για το "Ο φάρος του Σόρενσον" (Θράκα, 2018) του Βασίλη Χουλιαρά.
Ο Γιώργος Θεοχάρης γράφει στην εφ. "Η Αυγή" για την νεοελληνική ποίηση και περιλαμβάνει το "Οι ακαδημαϊκές σημειώσεις του Ίαν Μάρκεζιτς" (Θράκα) του Πέτρου Σκυθιώτη και το "Ματς Πόιντ" (Θράκα) του Κωνσταντίνου Μελισσά
Ο Αριστοτέλης Σαΐνης προτείνει στην "Εφημερίδα των Συντακτών" ανάμεσα σε άλλα βιβλία, το "Μελανά όπως τα μούρα" της Αρετής Καράμπελα
Το nakasbookhouse.gr ξεχωρίζει 3 βιβλία των Εκδόσεων Θράκα για τη χρονιά που πέρασε
Ο Πέτρος Γκολίτσης στην "Εφημερίδα των Συντακτών" ξεχωρίζει ανάμεσα σε άλλα ποιητικά βιβλία το "Match Point" του Κωνσταντίνου Μελισσά


Το Φεστιβάλ Νέων Κινηματογραφιστών στη Λάρισα  άνοιξε τις πύλες του χθες το βράδυ στο «Χατζηγιάννειο» Πνευματικό Κέντρο Λάρισας με την προβολή της ισπανικής ταινίας μεγάλου μήκους «Ξαδέλφια» του Ντανιέλ Σάντσεζ Αρέβαλο. Το Μεσογειακό Φεστιβάλ Νέων Κινηματογραφιστών Λάρισας είναι διεθνές κινηματογραφικό φεστιβάλ για νέους κινηματογραφιστές ηλικίας 22-29 ετών. Διεξάγεται κάθε χρόνο, από το 1992, στη Λάρισα .. Φιλοξενεί ταινίες μικρού μήκους και περιλαμβάνει δύο διαφορετικά διαγωνιστικά τμήματα, το «Διεθνές» και το «Μεσογειακό». Απονέμονται τα βραβεία του Χρυσού, Αργυρού ή Χάλκινου Ίππου.
                                                                                     
Το σημερινό πρόγραμμα προβολών διαμορφώνεται ως εξής :
Πανόραμα Νέων Κινηματογραφιστών

Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα-Έναρξη στις 7 το απόγευμα
1. «Electric Indigo» του Ζαν-Ζυλιέν Κολέτ (Βέλγιο)
2. «Καλωσόρισες γιάνκη» του Μπενουά Ντεζαρντέν ( Καναδάς)
3. «Μινεριτα» του Ραούλ ντε λα Φουέντε (Ισπανία)
4. «Βικινγκαρ» της Μαγκαλί Μάτζιστρυ (Ισλανδία-Γαλλία)
5. «Ανατρεπτικά πουλιά» της Εστέρ Μπιαλάς ( Γερμανία)
6. «Impostor» του Ελί Σαπουί (Γαλλία )
7. «Το δείπνο» του Δημήτρη Αργυρίου (Ελλάδα)
8. Πρόσωπα από διάφορους τόπους-Κολομβία, «Χοντρόκωλα μυρμήγκια» του Μπαστιέν Ντυμπουά (Γαλλία)
9. Πρόσωπα από διάφορους τόπους -Ελλάδα, Όρος ΄Αθως του Μπαστιέν Ντυμπουά (Γαλλία)
10. Πρόσωπα από διάφορους τόπους –Ακτή του Ελαφαντοστούν, Κερί του Μπαστιέν Ντυμπουά (Γαλλία)
Μέρος Β-Έναρξη στις 10 μ.μ.
1.»Πήγαινε μπροστά» της Γκόντα Βαν Μέλε (Λουξεμβούργο)
2. «Πατέρας» του Σαντιάγκο Μπου Γκράσο (Γαλλία - Αργεντινή)
3. «Το κόκκινο χαλί» των Μανουέλ Φερνάντεζ και Ιόσου Λόπεζ (Ισπανία - Ινδία)
4. «12 LIKES» της Αν Κλόστα (Γερμανία)
5. «Η κληρονομιά» του Μάικλ Τεράζ (Γαλλία- Ελβετία)
6. «Κλέφτης Χρωμάτων» της Βιολέτα Μπάρκα - Φοντάνα ( ΗΠΑ-Ισπανία)
7.»Όπως ήταν κάποτε» του Κλεμόν Γκονζάλεζ (Γαλλία- Νότια Αφρική
8. «Οι αλυσίδες του Έρωτα» της Μαρτίνα Πλούρα (Γερμανία)
9. «Εκατομμυριούχοι» του Στεφάν Μπέργκμανς (Βέλγιο) 15’


Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό σε όλες τις εκδηλώσεις του φεστιβάλ και οι ξενόγλωσσες ταινίες μικρού και μεγάλου μήκους θα προβληθούν με ελληνικούς υπότιτλους.


ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ TAYTOTHTA